Навіщо потрібна фінансова грамотність?

На превеликий жаль, фінансова грамотність населення нашої країни продовжує залишатися на низькому рівні. Причини того досить банальні: жоден навчальний заклад не включає в свої навчальні програми хоча б елементарні основи фінансової грамотності, не кажучи вже про складніші принципи управління особистими фінансами.
Все це є однією з найважливіших причин низького рівня життя та бідності населення, що в свою чергу вигідно тим, хто стоїть при владі: що б вони не говорили, а бідними і безграмотними людьми управляти простіше, ставлячи їх в залежність від грошей, змушуючи працювати фактично за їжу. Таким чином, основи фінансової грамотності навряд чи найближчим часом будуть включені в навчальні програми, тому підвищити свою фінансову грамотність зараз можна тільки самостійно.
Треба сказати, що деяке просування в цьому напрямку вже зроблено. Зараз стала з’являтися література з управління особистими фінансами, фінансові сайти і портали, проводяться різні тренінги та курси з підвищення фінансової грамотності, тому фінансова грамотність населення починає потроху зростати, вже можна спостерігати деяку позитивну тенденцію, що, безумовно, радує.
З іншого боку, багато людей продовжують ставитися до управління особистими фінансами досить скептично: мовляв, було б, чим керувати. Не можна навчити людину фінансової грамотності, якщо вона сама цього не захоче. Багато з таких людей у всьому шукають підступ, і думають лише про те, в якому ж місці їх розводять. Тому краще, якщо людина буде приходити до того сам, роблячи свій усвідомлений вибір.
У цій статті коротко описано, що на сьогоднішній момент має входити в ті основи фінансової грамотності, які зобов’язаний знати кожен.
1. В першу чергу це, звичайно ж, правильний підхід до грошей. Необхідно змінити своє ставлення до грошей зі споживчого на управлінське. Людина повинна усвідомити, що у неї не особисті гроші, а особисті фінанси, повинна прагнути позбутися від фінансової залежності, яка присутня у більшості людей, і зробити так, щоб не гроші управляли нею, а вонаін керувала ними.
2. Потім необхідно засвоїти планування і облік особистих фінансів. Людина повинна навчитися складати і планувати особистий бюджет або сімейний бюджет, вести облік домашніх фінансів. Це необхідно для того, що б завжди бути в курсі своїх фінансових рухів, раціонально використовувати наявні фінансові ресурси, створювати заощадження і капітал для інвестування.
3. Обов’язковий момент, який повинні включати основи фінансової грамотності – це взаємини людини з банками. Людина повинна не боятися банків, має намагатися робити з них свого фінансового партнера, знати правила роботи з банками.
4. Основи фінансової грамотності повинні включати в себе роз’яснення, що можливий не тільки активний заробіток, але і пасивний дохід, що способи заробітку слід урізноманітнити, щоб надійніше захистити особистий бюджет від виникнення форс-мажорних ситуацій.
5. Ну і нарешті, найбільш цікава тема, яку повинні включати основи фінансової грамотності – це, звичайно ж, інвестиції. Людині необхідно знати, те, що гроші, здатні створювати інші гроші, і їх можна не тільки проїдати, а й змушувати працювати і приносити пасивний дохід.
При цьому слід розуміти, що інвестиції завжди пов’язані з ризиками, цими ризиками необхідно управляти, вкладаючи капітал в різні фінансові інструменти.
Якби наші навчальні заклади включили в свої програми навчання ці нескладні п’ять тем, фінансова грамотність населення країни було б на значно вищому рівні.
А поки цього немає, підвищити свою фінансову грамотність можна тільки самостійно.
Чудову нагоду зробити це надає тренінг «Грані багатства», який проводить Марк Кімович Садовський – фахівець в області фінансового консалтингу, інвестиційного менеджменту, бізнес-тренер, засновник фінансового клубу «Грані багатства», автор кількох винахідницьких патентів, член-кореспондент МАН Екології та Безпеки Життєдіяльності, Майстер Рейкі. На цьому тренінгу можна вивчити всі вище перераховані інструмент і ще багато інших.